Képzés részletes tájékoztatója
A képzés megnevezése: A gyermekvédelmi szakszolgáltatás feladatai a jogszabályi változások tükrében
A képzés engedélyszáma: E-05-002/2019
A képzés kreditértéke: 16 pont
A képzés célja: A továbbképzés lehetőséget kínál a gyermekvédelemben dolgozó szakemberek számára a törvényi változások követésére, a „jó gyakorlatok” megismerésére, szakmai tapasztalatok átadására.
A képzés célcsoportja: családsegítés, gyermekjóléti szolgálat, bölcsőde, házi gyermekfelügyelet, helyettes szülő, gyermekek átmeneti otthona, családok átmeneti otthona, nevelőszülői hálózat, javítóintézet, gyermekotthon, területi gyermekvédelmi szakellátásban dolgozó
Helyszín: e-learning / folyamatosan
Időpontok:
Kezdés: 2020.01.01.
Zárás: Folyamatos
A képzésre folyamatosan lehet jelentkezni!
Óraszám: 40 óra ( 90 nap alatt egyéni ütemben ) TÁVOKTATÁSBAN
Részvételi díj: 12.000.-Ft
A képzésről: A gyermekvédelem rendszerében, az utóbbi 2 év során több törvényi, jogszabályi változást, rendszerszintű átszervezést élhettünk meg, alap – és szakellátás szintjén egyaránt. A változások a szakma megújulása irányába mutattak ugyan, viszont a gyakorlatba történő megvalósításuk előidézett bizonytalanságot, együttműködési nehézségeket a szakemberek és az intézmények részéről. Így fogalmazódott meg több szakmai fórumon, (Borsod – Abaúj – Zemplén megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Hajdú-Bihar megye) Szakszolgálat és nevelőszülői hálózatot fenntartói közötti közös párbeszéd során a szakemberek továbbképzésének szükségessége.
A gyermekvédelemben bekövetkező változások követése, a szakemberek részéről is folyamatos képzést, továbbképzést igényelnek. A gyakorlatban felhalmozódott „jó tapasztalatok” összegyűjtése, rendszerezése segítheti a szakemberek innovációját, szemléletformálását. A gyermekvédelmi gyámok megjelenése a szakellátás rendszerében új, sokszor feszült helyzetet teremtett a gyermekvédelmi gyám-nevelőszülő kapcsolatában. Egyre szükségszerűbbé vált a közös gondolkodás, párbeszéd kialakítása érdekében a szakszolgálatok vezetőinek, ill. a nevelőszülői hálózat fenntartóinak tárgyalóasztalhoz ülniük. Hasonló feszültségek jelentek meg a gyermekvédelmi gyámok, nevelőszülői tanácsadók kapcsolatrendszerében, mindennapi működésében, hiszen még ma is tapasztalható a kompetenciahatárok tisztázatlanságából, félreértelmezéséből fakadó véleménykülönbség.
A Szakszolgálatok feladata igen sokrétű, az együttműködés kialakítás a nevelőszülőkkel, működtetőkkel, gyermekotthonokkal nagyfokú szakmai felkészültséget, toleranciát feltételez. A tanfolyam résztvevői megismerkedhetnek ezen feladatok sokrétűségével, jó gyakorlatokat sajátíthatnak el, mely szándékunk szerint, elősegíti a gyakorlatban végzett munka hatékonyságát.
A tanagyag tartalmaz számadatokat, interjúkat, filmrészletet, bemutat gyermekek gondozási helyét kijelölő tendenciákat, mely a szakemberek tudásának fejlődését segíti elő. Fontos érzékeltetni azokat a szakmai szempontokat, melyek betartásával hatékony együttműködés alakítható ki a Szakszolgálatok és a gondozási helyet biztosító intézmények között.
A tanfolyam célja, hogy a szakember otthonába vigyük a munkájukhoz szorosan kapcsolódó új tudáselemeket, tartalmakat, jó gyakorlatokat, melynek elsajátítása számára munkaidőn túl is elérhető, feldolgozható.
A képzés felépítése:
Tananyagegység megnevezése |
A gyermekvédelem fogalma, rövid története Magyarországon. A Gyermekvédelmi törvény által bekövetkezett változások intézményi és szolgáltatási szintjei 2014-ig. |
A gyermekvédelmi szakellátások célja, tartalma, feladatok átcsoportosításának szakmai elvei 2014-től. |
Szakmai elvek, tendenciák, új lehetőségek a gyermekek szakellátásban való elhelyezése kapcsán (megyénkénti sajátosságok bemutatása). |
A területi gyermekvédelmi szakszolgáltatás megújult feladatai, helye a szakellátás rendszerében. |
Örökbefogadás előkészítésével kapcsolatos feladatok, a törvényi változások értelmezése. |
A Gyermekvédelmi Szakértői Bizottság működése, feladatai. |
A gyermekvédelmi gyámok feladatai, szerepe a szakellátás rendszerében. |
Ismeretek felhasználása egy eset elemzése kapcsán. |